Naš vrtec je tudi v šolskem letu 2021/22 sodeloval v projektu Zdravje v vrtcu, ki je podprt s strani NIJZ (Nacionalni inštitut za javno zdravje). Sodelovale smo vse skupine v vrtcu, ker želimo ustvariti zdravo in varno okolje, ki bo pozitivno vplivalo na krepitev in ohranjanje našega zdravja in zdravja otrok.

Skrb za zdravje je zelo pomembna že v predšolskem obdobju. Dejavnosti v okviru projekta so potekale tekom celega leta. Spodbujali smo gibanje in uživanje zdrave hrane, skrbeli za osebno higieno in odvajanje zdravju škodljivih razvad, razvijali zdrave medsebojne odnose, izvajali smo preventivne ukrepe za zdravje zob, skrbeli za čisto okolje, spoznavali čutila…

S pestrimi in različnimi dejavnostmi smo obeležili tudi Svetovne dneve, ki so povezani z zdravjem:

Svetovni dan HOJE – pohodi v bližnjo in daljno okolico, glede na starost otrok.

Svetovni dan HRANE – spoznavanje, priprava in okušanje zdrave hrane. Priprava

sadnih krožnikov in napitkov, izdelava plakatov.

Svetovni dan OTROKA – starejši otroci ogled virtualne lutkovne predstave v izvedbi LGL, Najprisrčnejši velikan (J. Donaldson) in mlajši otroci v izvedbi vzgojiteljic predstava po knjižni predlogi Mali medo in Razbita buča.

Svetovni dan ČLOVEŠKE SOLIDARNOSTI – pogovor o solidarnosti, prijaznosti, dobrodelnosti, pomoči potrebnim…

Svetovni dan MATERNEGA JEZIKA – dejavnosti s področja jezika, obisk knjižnice.

Mednarodni dan GOZDOV – obisk gozda, gozdne igralnice, posaditev gozdnega drevesa.

Mednarodni dan VODA – vodni dan, filtriranje vode, opazovanje potokov in izvirov v okolici.

Svetovni dan ZDRAVJA – spodbujanje zdravega življenjskega sloga, skrb za osebno higieno, priprava zdravega napitka, gibanje v naravi.

Svetovni dan ZEMLJE – otroci so sadili rastline, sejali semena, spoznavali vrtne pripomočke in si ogledali film Lepši svet.

Svetovni dan GIBANJA – orientacijski pohod v naravi in orientacijski poligon.

Svetovni dan ČEBEL – spoznavanje in poustvarjanje čebel skozi različne dejavnosti, ogled šolskega čebelnjaka.

Svetovni dan ŠPORTA – različne športne dejavnosti glede na starost otrok: trim steza, igre z žogo, naravne oblike gibanja na poligonu, telovadba v parku…

Sodelujemo tudi pri športnem programu Mali sonček, mednarodnem projektu E.A.R.T.H., otroci se udeležijo plavalnega tečaja in vrtca v naravi, kar prav tako prispeva k ohranjanju in krepitvi zdravja.

Vseskozi pa smo seveda sledili še rdeči niti: Krepim (oblikujem) sebe in svojo skupnost.

Nekaj utrinkov kako smo skrbeli za zdravje si oglejte v galeriji…

                                                                                                                                                                                Koordinatorica projekta, Urška Mastnak.